Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

Jak i gdzie szukać pracy?

Zanim zaczniemy szukać pracy, powinniśmy się dowiedzieć, jakie instytucje mogą okazać się w tym pomocne. Na rynku pracy funkcjonują zarówno instytucje państwowe, jak i firmy komercyjne, które pośredniczą w zdobywaniu pracy.

 

Rynek pracy
Państwowe instytucje rynku pracy to powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy (OHP).Oferta OHP skierowana jest do młodzieży. Hufce oferują wsparcie poprzez: Młodzieżowe Biura Pracy, Kluby Pracy, Młodzieżowe Centra Kariery, Mobilne Centra Informacji Zawodowej, Ośrodki Szkolenia Zawodowego. Pośrednikami w szukaniu pracy na rynku komercyjnym są przede wszystkim agencje pośrednictwa pracy. Mogą to być: agencje rekrutacyjne, agencje doradztwa personalnego oraz tzw. „head hunting", czyli agencje „łowców głów".
Miejsc i możliwości zdobycia zatrudnienia jest jednak dużo więcej. Oprócz wymienionych, inne formy poszukiwania pracy to: targi pracy, giełdy pracy, agencje pracy tymczasowej, ogłoszenia prasowe, ogłoszenia internetowe, tablice ogłoszeń, samodzielny kontakt z pracodawcą, staże, praktyki, wolontariat, sieć kontaktów, oferta własna.

Poszukiwanie pracy, to też praca
Zaplanuj czas tak aby jak najefektywniej szukać pracy - przygotuj listę zadań, uaktualniaj ją co kilka dni. Powiadom wszystkich znajomym, że szukasz pracy. Poproś ich aby powiedzieli o tym również swoim znajomym. Zapytali w firmach, w których pracują o wolne stanowiska. Co jakiś czas pytaj się, czy ktoś z Twojego otocznia wie o możliwości zatrudnienia. Przekaż swoje CV do firm, w których chciałbyś pracować, nawet jeśli obecnie firmy te nie prowadzą naboru pracowników. Dokumenty staraj się składać osobiście. Jeśli dowiesz się o wolnym stanowisku pracy, zgłoś się natychmiast, najlepiej tego samego dnia. Notuj wszystkie kontakty z ewentualnymi pracodawcami, zapisz gdzie i kiedy wysłałeś CV, kiedy i z kim (imię i nazwisko) rozmawiałeś telefonicznie lub osobiście oraz jak przebiegały rozmowy. Użyj wszystkich znanych i dostępnych środków zdobycia zatrudnienia (Internet, urzędy pracy, własna oferta, inne). Korzystaj z każdej możliwości dokształcania (kursy, szkolenia) - zwiększasz swoje szanse na rynku pracy.

Własna oferta
Własna oferta to krótka informacja o Twoich kwalifikacjach, a w przypadku absolwentów szkół mówi o predyspozycjach i rodzaju poszukiwanej pracy. W ofercie własnej można również podać cechy atrakcyjne dla pracodawców tj. wiek, dyspozycyjność, specjalne umiejętności: znajomość języka obcego, obsługi komputera. W zależności od rodzaju pracy, przygotuj kilka ofert. Powinny one zawierać następujące informacje: kto poszukuje pracy, o jaki rodzaj pracy zabiega, dane kontaktowe osoby poszukującej zatrudnienia. Ofertę można zamieścić: w prasie i innych mediach lokalnych, na tablicach ogłoszeń, w zakładach pracy, przekazać znajomym, których prosimy o pomoc w poszukiwaniu pracy. Sprawdź, jakie gazety, stacje radiowe lub telewizyjne w Twoim regionie rozpowszechniają bezpłatnie oferty osób bezrobotnych. Zachowaj sobie treść swojej oferty (ofert). Może się przydać, jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Ogłoszenia internetowe
Obecnie Internet to najbogatsze źródło ofert pracy. Możesz tam szybko znaleźć oferty pracy odwiedzając specjalnie do tego stworzone serwisy.

Oferty urzędów pracy:

www.epuls.praca.gov.pl

Praca za granicą:

www.eures.praca.gov.pl

Serwisy internetowe z ofertami pracy:

www.pracuj.pl
www.praca.pl
www.praca.gratka.pl
www.wakaty.com.pl
www.praca.org
www.hrk.pl
www.praca.info
www.iobo.pl
www.tlenek.pl
www.i-praca.pl
www.epraca.com.pl
www.tylkopraca.com.pl
www.kariera.pl
www.gowork.pl
www.praca.money.pl
www.gazetapraca.pl
www.praca.onet.pl
www.praca.wp.pl
www.praca.interia.pl
www.people.com.pl
www.abcpraca.pl
www.mostwanted.pl
www.grafton.pl
www.talents.pl
www.wakat.com.pl
www.pba.com.pl
www.kb.com.pl
www.naj.com.pl
www.ipk.com.pl
www.webjobs.pl
www.job-net.com.pl
www.pracodawca.com
www.accord.waw.pl