Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

TVP Wrocław: Targi pracy dla osób z niepełnosprawnościami

 

Obalanie stereotypów, łamanie barier i promowanie wzajemnej współpracy – to misja organizatorów Pierwszej Dolnośląskiej Giełdy Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami.

– Dążymy do tego, aby każdy miał szansę rozwijać swój potencjał, realizować marzenia zawodowe i odgrywać aktywną rolę w społeczeństwie. Staramy się, aby pracodawcy byli nie tylko otwarci na zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami, ale świadomi korzyści wynikających z tworzenia inkluzywnych miejsc pracy – informuje Barbara Pokorny, przewodnicząca Rady Krajowej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

 


Bezrobocie na Dolnym Śląsku wynosi około 5%. Statystycznie bezrobotnych osób z niepełnosprawnościami jest 12%. Statystycznie, bo w rzeczywistości to nawet 50 – 60%. – Większość ofert jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. To wydaje mi się, że jest dobre. Problem jest tylko taki, że niewielka liczba osób z niepełnosprawnościami faktycznie się rejestruje. Bardzo duże jest to bezrobocie pośród osób z niepełnosprawnościami, które wykracza poza oficjalne rejestry. Te osoby po prostu nie trafiają do tego wsparcia publicznych służb zatrudnienia – wyjaśnia Bartosz Kotecki, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Osoby z niepełnosprawnością coraz częściej znajdują zatrudnienie w pracy zdalnej, możliwej do wykonywania z domu. – Mamy bardzo duży segment działań w obszarze IT, polegających między innymi na analizie i wprowadzaniu danych do komputera – informuje wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki.

– Przede wszystkim osoby niepełnosprawne najwięcej zatrudnień znajdują w ochronie czy sprzątaniu, ale to jest trochę taki stereotyp. Świetnie się sprawdzają na przykład na stanowiskach biurowych czy przy montażu. Fantastycznymi pracownikami są osoby z upośledzeniem umysłowym, które bardzo często obsługują McDonald, KFC – mówi Patrycja Chwaszcz z Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Każdy pracodawca, zatrudniający osobę z niepełnosprawnością, może liczyć na dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Wsparcie może wynieść 1950 złotych miesięcznie.

Autor: Marcin Matecki, ALEKAS
Źródło: https://wroclaw.tvp.pl/