Giełda Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami w Łodzi
30 października 2024 w Biurze Aktywności Miejskiej w Łodzi odbyła się Giełda Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Katalizator Aktywności Zawodowej Plus II" dofinansowanego ze środków PFRON w ramach konkursu „Możemy więcej". Była to okazja do bezpośredniego spotkania i rozmów z pracodawcami na temat kariery zawodowej.
Wśród wystawców znalazły się firmy i instytucje wspierające w aktywizacji zawodowej jak: Dino Polska S.A, Rekkep Polska, Urząd Miasta Łodzi, Instytut Równość i Dostępność, Dussmann Polska, Fundacja księgowość XXI wieku, HR start, Fundacja Akademia, RPS IT Sp.zo.o, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Polski Związek Głuchych. Z dużym zainteresowaniem uczestników spotkała się obecność przedstawicieli łódzkiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którzy odpowiadali na liczne pytania dotyczące form wsparcia oraz dofinansowań, jakie osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać.
Impreza przyciągnęła kilkadziesiąt osób zmagających się z różnymi typami niepełnosprawności i poszukujących aktualnie zatrudnienia, oferując im możliwość bezpośredniego kontaktu z pracodawcami oraz zdobycia cennych informacji o dostępnych ofertach pracy. W trakcie giełdy zaprezentowały się firmy, które posiadają duże doświadczenie w zatrudnianiu ON i które poszukują pracowników, są otwarte na zatrudnianie osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Do dyspozycji Uczestników giełdy były stanowiska doradców, pośredników pracy i rekruterów, którzy doradzali w takich kwestiach m.in. przygotowanie CV, techniki rozmowy kwalifikacyjnej, sposoby radzenia sobie z ograniczeniami zdrowotnymi w miejscu pracy, możliwości doposażenia stanowisk pracy. Organizatorzy wydarzenia podkreślają znaczenie integracji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy oraz tworzenia przestrzeni sprzyjającej ich aktywizacji zawodowej. Giełda pracy jest jednym z wielu działań mających na celu wsparcie tej grupy w dążeniu do samodzielności i niezależności.