TVP 3 Kielce: Fundacja „Gramy z Tobą” laureatem nagrody w konkursie „Lodołamacze”
Manufaktura Pietraszki doskonałą promocją regionu
Maślane, owsiane czy czekoladowe. Ciasteczka z Manufaktury Pietraszki podbijają już nie tylko świętokrzyski rynek. Można je kupić na wybranych stacjach paliw w całej Polsce. – Poczęstować ciastkami gości, jak przyjdą, do kawy ciastko. Pracuję, by mieć na życie, zarobić na własne wydatki – mówi Patrycja Bzymek, pracownica Manufaktury Pietraszki.
Osoby niepełnosprawne pracują tu na pół etatu, na dwie zmiany. – Pierwsza zmiana kończy, idzie na rehabilitację. Druga zmiana zaczyna rehabilitacjami i później pracują do 15.30, oczywiście również z przerwą. Mają fajnie, wesoło. Bardzo się tutaj zaprzyjaźniają ze sobą – podkreśla Dorota Drogosz, instruktor w Manufakturze Pietraszki. – Czuję się bardzo dobrze, to jest jak drugi mój dom. Można się spotkać z koleżankami – uzupełnia Marcin Banaczkowski.
Oprócz pracowni cukierniczej działa też ogrodnicza, pszczelarska i rękodzieła. Zatrudnionych jest w nich 50 niepełnosprawnych osób. – Początkowo oni nie bardzo wiedzieli, w jaki sposób podjąć działalność, nie było mowy o pieczeniu ciastek. Teraz instruktorzy mogą ich zostawić, są w stanie przygotować ciasto, upiec ciastka. To jest niesamowite, jak te osoby rozwinęły się – zaznacza ks. Witold Janocha, prezes Fundacji „Gramy z Tobą”.
Za tę działalność Fundacja „Gramy z Tobą” zajęła trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Lodołamacze” – w kategorii Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa. – W tym gronie czujemy się jak w dużej rodzinie. A każda z nas ma ukryte talenty, które tu ujawnia – mówi Irena Podstawka, uczestniczka zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy.
Bo od wiosny Fundacja „Gramy z Tobą” prowadzi też Środowiskowy Dom Samopomocy. Blisko trzydziestu seniorów bierze tu udział w warsztatach terapeutycznych i ćwiczeniach usprawniających. – Chciał Pan przyjść, ruszyć się z domu? – Początki to nie… Gdzie, w lesie, taki kawał drogi… Ale jak przyjechaliśmy, ja do żony mówię: „to co, będziemy przyjeżdżać? Tak! Będziemy przyjeżdżać” – opowiada Ryszard Podstawka, uczestnik zajęć w ŚDS.
– Mówię” „nie będę w ogóle nigdzie chodzić. Mamo, ale chociaż spróbuj trzy dni”. A te trzy dni się przemieniły w całość. Jestem bardzo zadowolona – dodaje Elżbieta Sala, uczestniczka zajęć w ŚDS.
W kategorii Przyjazna Przestrzeń I miejsce i statuetkę Lodołamacza zdobyła Geonatura Kielce – Ogród Botaniczny.
Czym są „Lodołamacze”?
Prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – „Lodołamacze”, Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, przyznaje już od 19 lat.
Kampania na rzecz osób z niepełnosprawnościami „Lodołamacze” propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w życiu codziennym. Istotą Kampanii „Lodołamacze” jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zachęcaniem osób niepełnosprawnych do aktywności zawodowej i tworzeniem możliwości do pełnego uczestnictwa w życiu publicznym, zachęcanie do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz wyzwań, które już zostały podjęte.
Konkurs przez wszystkie lata pozwolił na docenienie dziesiątek firm, osób i instytucji. Stał się marką, a statuetka „Lodołamacza” to prestiż i potwierdzenie społecznego zaangażowania i szczególnej wrażliwości. O tym, jak ważny to konkurs, świadczą setki zgłoszeń do kolejnych edycji.
W tym roku podczas XIX edycji Kampanii Społecznej „Lodołamacze” uhonorowano Laureatów w 10 kategoriach: Zatrudnienie chronione, Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Otwarty rynek pracy, Instytucja, Biznes Odpowiedzialny Społecznie- Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG), Dziennikarz bez barier, Zdrowa Firma, Przyjazna Przestrzeń, Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny.
autor: Karolina Kopijkowska-Harczuk. piol
źródło: https://kielce.tvp.pl/