Echo Dnia: Ogród Botaniczny w Kielcach z ogólnopolską nagrodą. Został uhonorowany za dostępność dla wszystkich
Kielecki Ogród Botaniczny jest najbardziej przyjaznym obiektem w Polsce dla osób z ograniczeniami. Otrzymał I nagrodę w kategorii Przyjazna Przestrzeń podczas Gali Finałowej XIX edycji Konkursu Lodołamacze. To niejedyny laureat z Kielc. Wydarzenie odbyło się w czwartek, 19 września, na Zamku Królewskim w Warszawie.
Ogród Botaniczny w Kielcach z prestiżową nagrodą Lodołamacze
Nagrodę odebrali prezydentka Kielc, Agata Wojda i dyrektor Geonatury, miejskiej jednostki, która zawiaduje Ogrodem, Mirosław Hejduk.
- Bardzo cieszymy się z tak ważnego i prestiżowego wyróżnienia. Każdego dnia dokładamy starań, by Kielce były otwarte na potrzeby wszystkich grup mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Z taką myślą projektujemy kolejne przestrzenie miejskie. Cieszymy się, że dotychczas podjęte decyzje zostały dostrzeżone przez ekspertów, co pokazuje, że podążamy w dobrym kierunku – powiedziała prezydentka, Agata Wojda.
Ogród Botaniczny w Kielcach zaprojektowany przyjaźnie dla osób z niepełnosprawnościami
Ogród Botaniczny w Kielcach do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowany został już na etapie projektowania. Wyłoniony w drodze konkursu projekt budowlany z 2008 roku zakładał powstanie na terenie Ogrodu wyłącznie łagodnie przebiegających ścieżek. Wszystkie ogrodowe linie są łagodne, łukowate, a place koliste, owalne lub o nieregularnych ale miękkich kształtach.
Na początku zwiedzania Ogrodu osoby niewidome i słabowidzące mogą zapoznać się Ogrodem oraz jego poszczególnymi kolekcjami. Zapewnia to dźwiękowy terminal informacyjny, dedykowany dla tej grupy gości. Terminal posiada plan całego Ogrodu w postaci warstwy tyflograficznej o jaskrawych kolorach dopasowanych dla osób słabowidzących. Ponadto wbudowano tu moduł dźwiękowy umożliwiający odsłuchanie informacji o poszczególnych kolekcjach roślinnych.
Ważnym elementem jest również ogród hortiterapeutyczny, skierowany do osób z różnymi dysfunkcjami psychosomatycznymi. Wszystkie znajdujące się tutaj elementy infrastruktury zostały zaprojektowane zgodnie wytycznymi międzynarodowych organizacji zajmujących się hortiterapią Thrive i Sensory Trust.
Nagrodę otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej Pietraszki w Kielcach
Statuetka dla Ogrodu Botanicznego nie była jedynym kieleckim akcentem podczas Gali Finałowej. III nagrodę w kategorii Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej Pietraszki. Jego misją aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. W domu świętego Jana Pawła II działają pracownie cukiernicza, rękodzieła, pszczelarska i ogrodniczo-zielarska. ZAZ Pietraszki zatrudnia 40 osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Lodołamacze - co to za nagroda?
Prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze, Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych przyznaje już od 19 lat.
Kampania na rzecz osób z niepełnosprawnościami Lodołamacze propaguje ideę likwidacji barier przez przedsiębiorstwa, instytucje, osoby oraz aktywizację osób z niepełnosprawnością do pełnoprawnego funkcjonowania w życiu codziennym. Istotą Kampanii Lodołamacze jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zachęcaniem osób niepełnosprawnych, włączaniem osób niepełnosprawnych i tworzeniem możliwości na pełne uczestnictwo w życiu publicznym, zachęcanie do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz wyzwań, które już zostały podjęte.
Konkurs przez wszystkie lata pozwolił na docenienie dziesiątek firm, osób i instytucji. Stał się marką, a statuetka Lodołamacza to prestiż i potwierdzenie społecznego zaangażowania i szczególnej wrażliwości. O tym, jak ważny to konkurs świadczą setki zgłoszeń do kolejnych edycji.
W tym roku podczas XIX edycji Kampanii Społecznej Lodołamacze uhonorowano Laureatów w 10 kategoriach: Zatrudnienie chronione, Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Otwarty rynek pracy, Instytucja, Biznes Odpowiedzialny Społecznie- Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG), Dziennikarz bez barier, Zdrowa Firma, Przyjazna Przestrzeń, Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny.
autor: Agata Kowalczyk
źródło: https://echodnia.eu/