Radio PIK: Niepełnosprawnym ciągle trudno znaleźć pracę. Giełda ofert w Bydgoszczy
Giełda Pracy dla Osób z Niepełnosprawnościami odbywała się w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Zainteresowanie było bardzo duże, ale na efekty trzeba będzie trochę poczekać.
W Polsce wciąż zbyt niski jest wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Dlaczego? - Myślę, że wynika to z niewiedzy pracodawców w zakresie tego, jakie wsparcie i korzyści mogą mieć, zatrudniając osoby niepełnosprawne - tłumaczy Magdalena Słonecka-Kuich z organizacji POPON. - Wynika to też może z obaw pracodawców, czy nie będzie się to wiązało z nadmiernymi obciążeniami. Stąd też obecność na naszej giełdzie zarówno Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Państwowej Inspekcji Pracy, jak i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - żeby można było u źródła zasięgnąć informacji, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych to nic strasznego.
Czego z kolei obawiają się niepełnosprawni przy szukaniu pracy? - Cały czas jeszcze boją się tzw. pułapki świadczeniowej, pułapki rentowej - że jeżeli podejmą zatrudnienie i będą miały dochody z tytułu pracy, to utracą różnego rodzaju wsparcie - czy to rentę, czy jakieś zasiłki – dodaje Słonecka-Kuich.
Magdalena Owczarek przyjechała na giełdę wraz z grupą niepełnosprawnych. - Najciężej znaleźć pracę osobom na wózkach, zwłaszcza tym uzależnionym od pomocy innych, które nie są w pełni mobilne – mówiła.
Organizatorami Giełdy Pracy były: Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON we współpracy z Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu oraz Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych POPON.