Strona fazon.pl wykorzystuje pliki cookies.

Terapia w wodzie

Terapia najczęściej kojarzy nam się z nudnymi ćwiczeniami, ciągle powtarzanymi. Rehabilitujący się nie czerpią z niej radości a szczególnie trudna jest rehabilitacja dzieci, które stale potrzebują nowych impulsów, by nie nudzić się.

Jest na to sposób, w przypadku delfinoterapii o nudzie nie może być mowy. Radość i spontaniczność, którą mają w sobie te morskie zwierzęta, przenoszą się na uczestników terapii. Jeśli dodać do tego ostrożność i ogromne zaufanie jakim obdarzają ćwiczące z nimi dzieci to okaże się, że spędzony z delfinami czas to nie tylko sposób na skuteczną rehabilitację, ale także świetnie spędzony czas. Trudno spotkać człowieka, który nie uśmiechnąłby się na widok wyskakującego z wody delfina. Ssaki te od wieków cieszą ludzi swoją obecnością i choć łatwo się oswajają i poddają tresurze, kryją w sobie wiele tajemnic. W mitologii Aborygenów w dalekiej Australii, mówi się, że delfiny przybyły na Ziemię z gwiazd, żeby nauczyć ludzi radości i spontaniczności. Patrząc na delfiny rzeczywiście trudno nie odnieść wrażenia, że zwierzęta te po prostu się do nas uśmiechają.

 

W drugiej połowie XX w. naukowcy zauważyli, że obcowanie z delfinami może mieć działanie terapeutyczne, zwłaszcza dla osób z zaburzeniami psychosomatycznymi. Zdaniem osób zajmujących się delfinoterapią na co dzień, fale wysyłane przez te zwierzęta umożliwiają odbudowę uszkodzonych komórek nerwowych. Delfiny podczas zabawy wysyłają ultradźwięki, zaś szczególną uwagę kierują na miejsca, które odbiegają od normy: protezy czy nowotwory. Podczas tych zabaw bardzo lubią być głaskane i poklepywane. W czasie zabaw z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, które m.in. zmniejszają uczucie bólu, głodu i powodują wydzielanie hormonów. O delfinach mówi się, że to oddani i cierpliwi terapeuci. Zauważono, że ich zachowanie zmienia się w zależności od tego czy mają do czynienia z osobą niepełnosprawną czy zdrową. Wobec tych pierwszych zachowują się z dużą ostrożnością i spokojem. Nie wykonują też gwałtownych ruchów, na które mogą sobie pozwolić obcując z osobami zdrowymi.


Obcowanie z delfinami ma szczególnie korzystny wpływ na dzieci z autyzmem. Ultradźwięki wysyłane przez delfiny przenikają przez ludzkie ciało i mają zbawczy wpływ na odbudowę tkanek.


Badania nad delfinoterapią cały czas trwają, zauważono on, że podczas zabaw z delfinami, dzieci z upośledzeniem umysłowym szybciej rozwijają się. Dzieci uczyły się nawet dziesięć razy szybciej niż podczas typowych zajęć w ławkach, o wiele łatwiej również się koncentrują. Aby terapia odniosła właściwy skutek musi zacząć się wcześnie. Najlepiej rozwijają się te dzieci, które do basenu z delfinami trafiły w wieku 4 lat. Wśród leczonych chorób jest: depresja, zespół downa, zapalenie mózgu, porażenie połowiczne i trójkończynowe, zanik mięśni, udar, małogłowie i wodogłowie i zapalenie oskrzelowo-płucne, a także około osiemdziesięciu innych schorzeń. Skuteczna terapia to taka, w której z delfinem spotykamy się kilkakrotnie. Koncentruje się ona głównie na ćwiczeniach mowy, motoryki, współdziałaniu w grupie, utrzymaniu kontaktu wzrokowego oraz zdobywaniu zaufania i pewności siebie.


Niestety ze względu na swoja specyfikę delfinoterapia jest niestety droga.

 

 

Źródło: FAZON